ROSSTAŇ

od 24.08.2017,18:00

ROSSTAŇ

Pozvánka na koncert folklórneho súboru ROSSTAŇ v Komárne.

24.8. štvrtok – koncert súboru v Komárne na Nádvorí dôst. Pavilónu, v prípade nepriaznivého počasia v Dome Matice slovenskej o 18.00 hod.

Folklórny súbor Rosstaň bol založený v r. 1990.
Vedúcou súboru je doc. Lilija Vasilievna Ďominová, doktorka kulturológie, kandidátka umenovedných vied, dekanka Fakulty hudby, divadla a choreografie Ťumenského štátneho inštitútu kultúry.
Umeleckou vedúcou je Ruslana Vitalievna Losevová, docentka Katedry vokálneho umenia a vedúca oddelenia sólového ľudového spevu na Fakulte hudby, divadla a choreografie Ťumenského štátneho inštitútu kultúry, laureátka medzinárodných a národných súťaží a festivalov.
Počas folklórnych expedícií pod vedením L. V. Ďominovej, ktoré sa každoročne konali v rokoch 1986-2016 (53 expedícií) do 26 samosprávnych územných jednotiek Ťumenskej oblasti, výskumníci zozbierali veľmi cenný materiál tradičnej kultúry, či už hudobný, inštrumentálny, tanečný alebo materiál z oblasti ľudovej tvorivosti, ktorý sa ďalej využíva vo vyučovacom procese, tvorivých dielňach, seminároch pre vedúcich folklórnych súborov ako aj pedagógov hudobných, všeobecnovzdelávacích a stredných škôl ako aj Ťumenskej štátnej akadémie kultúry, umenia a sociálnych technológií, a v neposlednom rade i pri organizácii ľudových slávností.
Vďaka publikáciám, ako napr. Ruské ľudové piesne Ťumenskej oblasti, Dievčenské trápenie, Obradový folklór. Roľnícka svadba v Ťumenskej oblsti, Vianočné sviatky v Sibíri, Jarmočné veselice, Detské radovánky (metodické odporúčania), Rossijanočka – piesne Vikulovského okresu, Piesňové perly Isetského okresu (autor L. V. Ďominová), ako aj časopiseckým článkom, ako napr. Ľudová tvorivosť (Moskva), Ľudové kultúry regiónu (vedecko-metodický a repertoárovo-informačný almanach), Svet národností či článkom v knižných publikáciách Zlaté náleziská (Krasnojarsk), Klenotnica Sibíri (Novosibirsk) a iným sa mnohé vzorky folklóru stali dostupné širokému kruhu čitateľov, profesionálnym i amatérskym umelcom, stali sa súčasťou repertoárov súborov nielen z ťumenského regiónu, ale aj celého Ruska. Kniha Svadobný obrad Slovanov Ťumenskej oblasti (autorka L. V. Ďominová) je výrazným vkladom do výskumu regionálnych verzií ľudových piesní Ruska. Boli vydané 4 CD: Folklórny súbor Rosstaň (1997 a 1999), Piesňové perly Ťumenskej oblasti (2001), Piesňové tradície Slovanov Ťumenskej oblasti (2004), ktoré nahrali autentické ľudovoumelecké kolektívy Ťumenskej oblasti, detské a mládežnícke súbory (producent a zostavovateľ: L. V. Ďominová). Tieto cédečká boli znova vydané v r. 2014, a taktiež vyšlo DVD s nahrávkami z folklórnych expedícií.
V rokoch 1997, 2000 a 2003 sa folklórny súbor Rosstaň spolu s jeho vedúcou stali inšpirátormi a jedným z organizátorov Medzinárodných folklórnych festivalov pod názvom Sibírske pramene (Sibirskije rodniky) v meste Ťumeň, ktorých sa zúčastnili ľudovoumelecké kolektívy z Holandska, Mexika, Taiwanu, Švédska, Južnej Kórey, Kazachstanu, Ukrajiny a rôznych ruských miest. Súbor Rosstaň reprezentoval tradičnú kultúru Ťumenskej oblasti na medzinárodných, celoruských, oblastných či mestských folklórnych festivaloch, o čom svedčia mnohé diplomy, listiny a ďakovné listy (Litva 1991, Holandsko 1995, Portoriko a Rakúsko 1996, Brazília 1997, Švédsko 1998 a 2002, Mexiko 1998, Kanada 2000, Nemecko a Ukrajina 2003, Grécko 2005, Alžírsko 2006, Malta 2008, Maďarsko 2009, Taliansko (Sicília) 2010, Srbsko 2015).

Miesto konania: Nádvorí dôst. Pavilónu, v prípade nepriaznivého počasia v Dome Matice slovenskej

« späť na titulku