Získa film Felvidék – Horná zem podporu na cestu k divákom?

Nový slovenský film Felvidék – Horná zem má našliapnuté získať unikátne prvenstvo – ako prvý slovenský filmový projekt sa pokúša vo verejnej zbierke podporiť nie svoj vznik, ale svoju distribúciu. Aj Vy mu môžete pomôcť dostať sa k divákom na miestach, ktoré nemajú kino, a teda možno aj priamo k Vám!

            Animovaný dokument mladej režisérky Vladislavy Plančíkovej rozpráva príbeh jej a mnohých ďalších rodín, ktoré poznačili presuny maďarského a československého obyvateľstva po 2. svetovej vojne. Osobné výpovede pamätníkov striedajú úvahy mladej generácie a všetko podčiarkuje hudba Jany Kirschner, ktorá ju filmu po jeho zhliadnutí poskytla bez nároku na honorár. „Ja som mala zimomriavky, slzy v očiach,“ hovorí hudobníčka o filme, na ktorom oceňuje najmä jeho autentickosť. „Je to niečo, čo vás chytí za srdce a čo je reálne. Niečo, čo tu naozaj existuje a neustále je diskutované. Mňa sa ten príbeh veľmi dotkol.“

             Podľa tvorcov je dôležité, aby sa film dostal k divákom, o ktorých rozpráva a ktorým je určený – pamätníkom presídľovania a ich potomkom. Značná časť z nich však nepatrí medzi aktívnych návštevníkov kina, preto sa rozhodli experimentovať a film priniesť aj na miesta, ktoré na projekciu nie sú vybavené. „Prídeme s filmom, plátnom aj projektorom tam, kde ľudia preukážu záujem,“ hovorí Peter Gašparík, zástupca distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorá spolu s produkčnou spoločnosťou Mandala Pictures projekt pripravila. Prvým krokom je však vyzbieranie minimálnej sumy, za ktorú môžu projekt Mobilného kina vypraviť do sveta, teda 2500 €. „Množstvo mailov a komentárov nám dokázalo, že sme vymysleli zmysluplnú vec a divákov film zaujíma. V zbierke na portáli Indiegogo sme vyzbierali už vyše 1500 €. O tie ale prídeme, ak nevyzbierame celú sumu, za ktorú je možné projekt naštartovať.“

            Pomôcť môžete aj Vy! Stačí na portáli Indiegogo.com nájsť projekt „Mobilne kino – Vandor mozi“, vybrať výšku príspevku a s ňou spojenú odmenu, a prispieť prostredníctvom svojej platobnej karty. Jednou z odmien za Váš príspevok (od sumy 250 €) je aj vlastné premietanie na Vami určenom mieste. Organizátori sú pripravení s technikou a filmom prísť aj do Vašej obce, klubu či záhrady, ak sa na premietanie vyzbierate napríklad v kruhu kamarátov. Medzi odmenami však nájdete aj DVD s filmom, zberateľské predmety, ktoré sa v ňom objavili či obraz výtvarínčky Rity Koszorús. Kampaň, ktorá končí už túto nedeľu, 20. apríla 2014, nájdete v slovenčine aj v maďarčine na adrese www.indiegogo.com/projects/mobilne-kino-vandor-mozi.

Kontakt pre médiá:
Peter Gašparík

pr@filmtopia.sk

www.filmtopia.sk

+421 915 711 880 

Prispievatelia môžu prispieť pomcoou svojej platobnej karty, prípadne sa obrátiť na túto mailovú adresu alebo nižšie uvedené telefónne číslo, radi poskytneme pomoc!

Priamy odkaz na kampaň v slovenčine aj maďarčine –www.indiegogo.com/projects/mobilne-kino-vandor-mozi
Facebookový profil filmu – www.facebook.com/pages/Felvidék-Horná-zem/148123495290153
Jana Kirschner o filme – vimeo.com/90847384