Zachráňme dom MS v Komárne

Miestny odbor Matice slovenskej v Komárne sa rozhodol pomôcť  Domu Matice slovenskej v Komárne s úhradou nedoplatku za plyn.

V mene MO MS v Komárne som sa rozhodla aj formou takejto zbierky pomôcť „nášmu domu“. Ten je domovom pre mnohé komárňanské kapely, tanečné skupiny, rôzne krúžky, divadelné zoskupenia a aj pre seniorov, ktorí napr. na joge aktívne trávia svoj čas na dôchodku. Sála Domu MS bola už svedkom mnohých skvelých divadelných vystúpení, výchovných koncertov, vystúpení škôlkarov a rôznych súťaží pre žiakov a študentov základných i stredných škôl.

MO MS stál pri zrode mnohých takýchto predstavení. Zorganizovať takéto podujatie nie je žiadna sranda. Musíte myslieť na milión vecí – pozvánky, vstupenky, plagáty, reklama na internete, pozvať všetkých, ktorých treba, na nikoho nezabudnúť, postarať sa o prípadného vzácneho hosťa, rekvizity.

Napr. v decembri na Vianočnú kapustnicu, keď Slovenskí rebeli predstavovali zvyky a obyčaje našich predkov počas adventu. Mojou úlohou bolo zohnať rozkvitnutú halúzku. Moje predchodkyne pár rokov dozadu sa podľa toho, či im halúzka z čerešne, ktorú dali na Barboru do vázy s vodou rozkvitla alebo nie, dozvedeli o svojom budúcom sobáši alebo zotrvaní v slobodnom stave. Rozkvitnutú halúzku som nenašla, veď nevadí, vystupujúce dievčatá sú aj tak príliš mladé na vydaj. Napriek tomu sála Domu MS v Komárne bola plná. Pár minút pred predstavením sú to najväčšie nervy. Dúfate, že príde veľa ľudí a v istom okamihu máte dojem, že ich je až príliš veľa. Chodíte kontrolovať sálu, či tam je ešte miesto na sedenie, posielate ľudí na balkón. V čase, keď sa pre režiséra a vystupujúcich začína predstavenie, vy si vydýchnete, sála je plná a o tom, že predstavenie dopadne výborne nepochybujete ani sekundu, robia to radi a s láskou, tak ľudsky a pre ľudí. To nemôže dopadnúť zle. A predsa…

Jozef Černek, riaditeľ Domu MS v Komárne: „Domu MS v Komárne sa darí, veľa sa u nás cvičí, veľa ľudí k nám chodí a aby nám nebolo zima, prekúrili sme. Mali sme byť hospodárnejší, možno sme mali pýtať väčší nájom a pýtať vstupné… Tých možno je zrazu veľa. Ale problém je na svete. Z dlžnej sumy 14 290 € –  nedoplatok za plyn,  deti vyzbierali 10 000 €, aj keď obetovali zájazd a kostýmy. Aj tak nám stále chyba asi 3 500 €. Ak ich nezoženieme, tak proste končíme…“

A to sa predsa nemôže stať. Tak skúsme spolu tomu zabrániť a aj takouto formou vyzbierať potrebnú sumu peňazí. Odmenou nám bude plná sála a ďalšie skvelé krásne predstavenia, ktoré potešia našu dušu.

Ďakujem Vám za každý cent.

Jana Pipíšková, členka MO MS v Komárne

http://dakujeme.sme.sk/vyzva/680/zachranme-dom-ms-v-komarne