Vyhodnotenie kampane Valentínska kvapka krvi 2013

Bratislava, 28. marec 2013 – pred týždňom sa skončil 18. ročník celoslovenskej kampane Slovenského Červeného kríža Valentínska kvapka krvi. Päť týždňov na nej intenzívne spolupracovalo 38 územných spolkov SČK s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko-transfúznymi oddeleniami (HTO) nemocníc.

Heslo „Lásku máme v krvi“ oslovilo takmer tridsaťtisíc ľudí, ktorí sa počas uplynulých piatich týždňov rozhodli prísť darovať krv či už počas špeciálne zorganizovaných mobilných odberov, alebo krv darovali priamo na odberových miestach NTS SR a HTO. Krv nakoniec darovalo 26 326 darcov krvi, z toho bolo 5 493 prvodarcov. Odberov sa už tradične uskutočnilo najviac vo veľkých mestách, ako sú Bratislava a Košice.
Územné spolky Slovenského Červeného kríža zorganizovali počas kampane 142 mobilných výjazdových odberov, najmä na stredných a vysokých školách. Pred samotnými odbermi krvi územné spolky organizovali aj náborové workshopy, ktorých sa v rámci celého Slovenska uskutočnilo 65.  Pre mladých ľudí, ktorí darovať krv ešte nemôžu, no zaujíma ich, ako to funguje, bolo zorganizovaných 16 simulovaných odberov krvi.

Ďakujeme všetkým, ktorí dokázali, že lásku v krvi majú!

Zdroj: www.redcross.sk

Príchod jari ukončil tohtoročnú Valentínsku kvapku krvi

Všeobecná nemocnica Komárno, prevádzkovaná neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadená skupinou AGEL, sa aj tento rok pripojila k akcii Valentínska kvapka krvi, ktorá sa začala 14.2.2013 a skončila sa včera. Na oddelenie hematológie a transfuziológie Všeobecnej nemocnice v Komárne prišlo tento rok darovať najcennejšiu tekutinu až 49 žiakov, 208 viacnásobných darcov a 20 prvodarcov len v rámci tejto nezištnej akcie.

Darovanie krvi je prejavom zodpovednosti, úcty a lásky. Krv je nenahraditeľná a zároveň najvzácnejšia tekutina, ktorá v mnohých prípadoch zachraňuje ten najväčší dar, ktorí sme dostali, a tým je život. „Teší nás, že pravidelne chodia už stáli darcovia krvi, medzi ktorými sú aj študenti stredných odborných škôl a gymnázií, pričom pribúda aj mnoho novodarcov,“ uviedla pani primárka oddelenia hematológie a transfuziológie MUDr. Elena Hrabovská s tým, že odbery majú naplánované v komárňanskom okrese už na celý rok 2013.

Komárňanské oddelenie hematológie a transfuziológie sa zúčastnilo Valentínskej kvapky krvi už po niekoľkýkrát. „V roku 2012 prišlo v rámci Valentínskej kvapky krvi darovať krv až 62 žiakov a 161 viacnásobných darcov. Tento rok to bolo o 54 darcov viac, čo nás veľmi potešilo,“ dodala primárka MUDr. Elena Hrabovská.

Bc. Marta Csergeová, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s., tel. +421 918 455 334, email: csergeova@agelsk.sk

Zdroj: www.forlife.sk