Snehulienka a zopár trpaslíkov, premiéra za účasti prezidenta republiky

sneh-11

Veľmi blízko k profesionálom…“ takéto slová odznievali najčastejšie, ale aj mnohé ďalšie chvály na predstavenie Snehulienka a zopár trpaslíkov. „Je to neuveriteľne vydarené predstavenie, scénografia, kostýmy, hudba, mnohé herecké výkony a aj réžia má naozaj blízko k profesionálnym súborom,“ vyjadrila sa študentka Akadémie umení v Banskej Bystrici Eva Rorian Javorská, ktorá ako bývalá členka „Dramaťáku“ prišla podporiť súbor, v ktorom pred rokmi začínala.
Výkony členov súboru oceňuje nielen profesionálna či laická verejnosť, ale aj prezident slovenskej republiky Ivan Gašparovič, ktorý sa už pravidelne zúčastňuje na slávnostných premiérach. „Chodím sem naozaj úprimne rád, výkony týchto mladých ľudí by mali byť vzorom pre mnohých ľudí nielen vo svete divadla. Je naozaj pozoruhodné, ako sa podnikatelia, sponzori a rôzne inštitúcie dokážu spojiť s mladými ľuďmi pre takú dobrú vec, ako nám dnes večer predviedli,“ povedala hlava štátu.
Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri MO MS Komárno – pretože o ňom je reč – oslavuje tento rok desiate výročie svojho vzniku.  Pri tejto príležitosti pripravili svoj štvrtý muzikál. Tentokrát ide o úplne pôvodné dielo. Scenár napísal vedúci súboru Jozef Černek, hudbu komponoval Peter Emmer. Spolu s premiérou predstavili diváckej verejnosti aj CD album, na ktorom nájdu diváci všetky skladby z muzikálu.i_2435032
Dvojhodinový muzikál má úžasnú výpravu a krásnu rozprávkovú atmosféru. Klasický príbeh Snehulienky je doplnený štrnástimi skladbami a mimoriadne príjemným humorom. Každý jeden z hercov na javisku podáva naozaj prekvapivý výkon. Je len málo momentov, keď si divák uvedomí, že sú to väčšinou len deti a amatérska pôda. Práve naopak, plynulosťou deja a zaujímavým spôsobom rozprávania príbehu vás vtiahnu takpovediac medzi seba.  Dve hodinky ubehnú, ani sa nenazdáte. Potom vám je už len ľúto, že rozprávka tak rýchlo skončila a zisťujete, kedy budú hrať najbližšie.
Je skutočne zložité vybrať, ktorá postava prekonáva ostatné, pretože tu naozaj platí, že niet malej postavy. Za zmienku však určite stojí napríklad postava Zrkadla a jej protagonistka Viki Beňová.

i_2435041
„Vikina je rozhodne výnimočný talent, nielen ako herečka, speváčka, ale aj vynikajúco tancuje ahlavne dokáže správnym spôsobom inšpirovať a strhnúť so sebou aj zvyšok súboru. Navyše, a to je pre mňa podstatné, patrí k ľuďom, ktorí, aj keď už majú napríklad tanec zvládnutý, prídu na každú skúšku a budú trénovať s ostatnými aj štyri hodiny denne trikrát do týždňa. Aj to je dôvod, prečo je náš muzikál vystavaný akoby okolo Zrkadla. Pochvala však patrí každému jednému, kto sa zapojil a tvrdo pracoval. Od scénografa, cez kostýmy, web, propagáciu, zvuk a, samozrejme, hercov, na každého jedného človeka a to ich je okolo stovky, som nesmierne hrdý,“ vyjadril sa po predstavení Jozef Černek.  Sám si zahral postavu Poľovníka, ktorý spolu s trpaslíkmi dodáva príbehu správnu dávku humoru.

Diváka určite zaujme aj postava Snehulienky, ktorú skvelo stvárňuje Ivanka Kološová.sneh-33

Príbehu  dáva jemnosť najmä v mimoriadne podarených scénach s trpaslíkmi. Krásne stvárnenie vzbury, ktorá aj v reálnom svete prichádza v Snehulienkinom veku, nájdete v scénach s Temnoukráľovnou. Janka Szigetiová, ktorá je zároveň členkou Slovenských rebelov, sa zhostila úlohy kráľovnej s neuveriteľnou gráciou a razantnosťou. Jej scény s poľovníkom vyvolávali medzi divákmi skutočne nefalšované salvy smiechu.

Rovnako tak zaujali  trpaslíci, každý jeden z nich má vlastnú charakteristiku a spolu vytvárajú bandu, čo vás zabáva od začiatku až do konca. Vyslovene pre deti je vytvorená čarovná postava škriatka Puka, ktorý nám sem trochu zablúdil z inej rozprávky, a hoci sa objavuje až na jej konci, príbeh rozkošne zavŕši. Niet divu, že najmä u detí si Roberta Krmášková, vedúca súboru Slovenskí rebeli, získava veľké sympatie.  Celý muzikál je okorenený úžasnými a nesmierne náročnými choreografiami, ktoré vytvorila Broňa Bočáneková a jej Junior club.

i_2435039
Muzikál je krásnou rozprávkou, na ktorú deti smú vziať aj dospelých. Vo chvíľach, keď už máte pocit, že viete, čo bude nasledovať, stane sa zrazu niečo úplne iné, nemáte čas ani čo len chvíľočku sa nudiť, lebo úžasne stvárnená postava rozprávačky (Kristínka Perlová) vás posunie o kúsok ďalej a nasleduje jedna skladba za druhou. A ak by vám predsa len bolo málo a chýbalo by vám čosi viac, tak vedzte, že muzikál je sprevádzaný aj malou laserovou šou. Ak aj nie ste práve priaznivci divadelného umenia, tento muzikál si choďte pozrieť už len pre jeho atmosféru či preto, aby ste sa inšpirovali, čo všetko sa dá, keď sa naozaj veľmi, veľmi chce.

Jana Pipíšková

http://novezamky.sme.sk/c/7147937/snehulienka-a-zopar-trpaslikov.html

http://www.matica.sk/nitriansky-kraj.phtml?program=51&module_action__0__id_ci=48423