FLL 2017

 

  • Dobrý deň, sme tím Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka a radi by sme vám predstavili náš výskumný projekt, kde sme sa zameral na vzťahy medzi ľuďmi a ich psami. Pretože pes je SPOLOČENSKÉ ZVIERA.
  • Aby sme sa priblížili problematike navštívili sme útulok a pýtali sme sa na najzávažnejšie problémy, s ktorými sa stretáva v práci v útulku(…). Ako sme už povedali, najväčší dôraz kladie na to, že pes je spoločenský tvor a potrebuje spoločnosť človeka alebo iných psov. Útulok ktorý sme navštívili je jediný v našom okolí a jeho kapacita je preplnená. Rozhodli sme sa urobiť anketu, pomocou ktorej sme zistili, prečo je tomu tak. Väčšina respondentov odpovedala, že najväčším problémom je že veľa času trávia v práci a nechcú psa nechať doma samého.
  • Oboznámili sme sa s doterajšími riešeniami a zistili sme, že ľudia tento problém riešia odložením psa do hotelu alebo poveria niekoho starostlivosťou o psa. Nakoľko hotely pre psy sú príliš drahé a nevieme v akom prostredí sa náš pes bude nachádzať, prípadne prostredie nebude vyhovujúce a ani starostlivosť nemusí byť dostatočná (strava, osobný prístup, hygiena)
  • Na základe tohto poznatku sme vymysleli prístroj, ktorý sa o psa postará, kým je majiteľ mimo domu. Po skúmaní sme zistili, že nič také ešte neexistuje v takejto kompletnej podobe a tak sme sa do konštruovania naplno pustili. Konzultovali sme to s kynologičkou (…) funkcie nášho prístroja, ktoré by tam nemali chýbať. Ďalej sme navštívili veterinárnu lekárku (…), s ktorou sme konzultovali potrebné nutričné hodnoty psa, ktoré by prístroj počas dňa dávkoval. Preskúmali sme aj rôzne fóra a blogy, kde sa ľudia na podobnú tému ohľadom domácich miláčikov vyjadrovali. Nakoniec sme sa stretli s inžinierom Ladislavom Šimkom, ktorý nám potvrdil a poradil ako sa tento prístroj dá zostrojiť. Po diskusiách s odborníkmi sme sa pokúsili skonštruovať náš nový prístroj DoXit. Začali sme hľadať firmu (SAM..), ktorá by nám vystavila cenovú ponuku a. V prípade záujmu investora je Doxit pripravený na výrobu. Vyrábal by sa z recyklovateľných a lacných materiálov aby to bolo každému cenovo dostupné.
  • Druhá najčastejšia odpoveď respondentov bol nezáujem kamarátov o zaobstaranie psa hlavne kvôli nedostatku motivácie. Práve kvôli tomu sme sa rozhodli vytvoriť aplikáciu Barkbook, ktorá by mohla pomôcť k vytvoreniu psíčkarskej komunity. Aplikácia by bola k dispozícii hlavne pre mladšiu generáciu, mohli by pomocou nej komunikovať, vidieť polohu priateľov na mape a tiež merať prejdenú vzdialenosť. Obsahovala by aj rôzne užitočné funkcie ako kontakty na veterinárne ambulancie, prehrávač hudby a informácie o psoch.
  • V rámci propagácie našich riešení sme ich prezentovali spolužiakom. Napísali sme krátky článok, ktorý bol uverejnený na školskej stránke, skontaktovali sme médiá a článok sa dostal do mestských novín. Pozvali sme mestskú televíziu a nakrútili reportáž o našom projekte, ktorá sa dostala do miestnych správ.
  • V rámci pomoci útulkom sme zorganizovali verejnú zbierku diek, jedla a hračiek pre psov. Podarilo sa nám vyzbierať……….. a ako vianočný darček sme to boli útulku odovzdať.