Novinky v boji proti pandémii

Omikron – základné informácie

AKO SA PRIPRAVIŤ A AKO ZVLÁDNUŤ COVID-19

Na tomto mieste budeme uverejňovať najnovšie informácie o tom, ako svet postupuje v boji proti pandémii novým koronavírusom. 

Vzhľadom k tomu, že autor sa venuje stravným doplnkom a tomu, ako si vieme jednoducho pomôcť prostredníctvom zdravej výživy, bude väčšina informácií smerovať k tomuto. 

Ale prinesieme aj informácie o vývojoch liekov, kam sa vedci uberajú a čo sa nové vo svete udialo. 

Hneď na úvod chcem upozorniť, že som zástancom moderného životného štýlu využívajúc všetky poznatky vedy, medicíny, ale aj liečiteľstva, bylinkárstva a holistických prístupov. Bez toho, aby som sa prísne odkláňal z jedného či prikláňal k  druhému. Takže, ak hľadáte radikálne, napríklad antivaxerské články, ste tu zbytočne. 

Vakcíny sú jedným z najúspešnejších projektov medicíny a či sa s tým stotožníme alebo nie, vďačíme im za znásobenie veku, ktorého sa dožívame.

Omikron – základné informácie

(14. januára 2022)
Nová mutácia, ktorá sa šíri asi trikrát rýchlejšie ako mutácia delta, postupne preniká do všetkých kútov sveta. Omikron sa od tých predchádzajúcich líši príznakmi, priebehom aj odolnosťou voči vakcinácii. Podľa epidemiológov bude čoskoro prevládať aj na Slovensku. Vzhľadom na jeho schopnosť prelomiť aj ochranu vakcínami či prekonaním predchádzajúcich variantov, by mohol narobiť viacero problémom. Zdá sa však, že umrieť by malo omnoho menej ľudí.

Čo vieme o Omikrone

(zdroj: e15.cz)

Nový variant sa prvýkrát objavil v Juhoafrickej republike. Teraz sa už potvrdil jeho výskyt v niekoľkých európskych krajinách, vrátane Slovenska. V USA pribúdajú denne státisíce nakazených.

Táto mutácia však už prevládla aj v iných štátoch Európy, napríklad vo Veľkej Británii.

Nielen v Británii sa však Omikron rýchlo rozšíril, platí to napríklad aj o Švédsku. Tam sa rýchlo šíri hlavne v mestských oblastiach. Vedci odhadujú, že tvorí viac ako polovicu prípadov infekcie v oblastiach ako je napr. hlavné mesto Štokholm. V Česku je to zatiaľ vyše tridsať percent, v niektorých regiónoch (napríklad v Prahe), je to však oveľa viac.

Znepokojujúce je, že Omikron vykazuje množstvo mutácií. V takzvanom spike proteíne ich má 26 unikátnych, zatiaľ čo predchádzajúca Delta ich mala desať a Beta šesť. Ďalšie mutácie Omikronu už boli pozorované skôr a odborníci sa obávajú, že by tento variant teoreticky mohol spájať vysokú nákazlivosť Delty so schopnosťou Bety obchádzať imunitu vyvolanú vakcínami.

Nákazlivosť Omikronu

Omikron je nákazlivejší ako mutácia Alfa, ktorá na Slovensku na jar 2021 spôsobila mnoho úmrtí a nemocniciam kvôli nej dochádzali lôžka, alebo mutácia Delta, ktorá sa rozšírila neskôr na jeseň a vyznačovala sa ešte vyššou nákazlivosťou. Táto mutácia spôsobila situáciu, ktorá v našich nemocniciach práve doznieva.

Ako je Omikron nákazlivý vysvetľujem aj tu.

Pretože je variant Omikron ešte infekčnejší ako dve spomínané, odborníci varujú, že bude v jednej chvíli v karanténe či izolácii násobne viac ľudí ako v doposiaľ najväčších vlnách epidémie covidu. To môže ohroziť fungovanie ekonomiky aj spoločnosti.

Dôvodom, prečo je Omikron asi trikrát nákazlivejší, než doteraz prevládajúci variant Delta, je okrem iného to, že má nakazený viac vírusu v horných dýchacích cestách a ľahšie nakazí niekoho ďalšieho. To však nie je nevyhnutne úplne zlá správa.

Zároveň by pri tomto variante mala byť aj kratšia inkubačná doba, ktorá sa odhaduje na tri dni. Pri variante Delta išlo o štyri až päť dní. Inkubačná doba je všeobecne definovaná ako obdobie od vlastného nakazenia na rozvinutie symptómov.

Príznaky Omikronu

Pri pôvodných mutáciách bolo pomerne ľahké zistiť, že sa jedná o Covid-19. Príznaky boli špecifickejšie. Nakazení často prichádzali o čuch a chuť, mali kašeľ a zapchatý nos, boleli ich kĺby a celé telo. Príznaky mutácie Omikron sa však podľa vedcov zatiaľ toľko nelíšia od bežnej nádchy, teda kašeľ, únava, upchatý nos a vyčerpanie.

Samotný priebeh choroby závisí predovšetkým od toho, či bol jedinec očkovaný dvoma dávkami vakcíny.

Pokiaľ áno, vedci sa zhodujú, že by priebeh mal byť mierny. Samotná mutácia by potom nemala byť tak nebezpečná práve preto, že sa vírus najskôr drží hlavne v nosohltane a nenapadá toľko pľúca, čo by spôsobovalo ťažší priebeh.

Potravinové doplnky Vám vedia významne pomôcť. Viac tu.

Čo bude ďalej

Jeden zo scenárov ďalšieho vývoja pandémie počíta s tým, že variant Omikron vytlačí všetky ostatné varianty a z pandémie sa stane „niečo ako chrípka“. Mohol by to tak byť koniec pandémie. „Scenár spočíva v tom, že sa Omikron šíri rýchlejšie ako Delta. A tak ako Delta vytlačila Alfu alebo Alfa predchádzajúci variant, tak by Omikron mohol vytlačiť všetky ostatné varianty a byť jediný,“ uviedol Jan Pačes z Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR.

Omikron a očkovanie

Mutácia Omikron je pravdepodobne odolnejšia voči vakcinácii ako predchádzajúce mutácie.
Dobrou správou podľa MUDr. Petra Sabaku je fakt, že pri Omikrone účinnosť boostrovej dávky vakcíny dobre kompenzuje nižšiu účinnosť vakcíny na nový variant a stále veľmi dobre chráni pred ťažkým priebehom a hospitalizáciou.

Odborné články nájdete tu.

Omikron a antigénne testy (na domáce použitie)

Niektoré testy podľa vedcov dokážu zachytiť len tretinu prípadov nakazených Omikronom. Je to podľa vedcov otázka citlivosti testov, kedy dokážu odhaliť pozitivitu iba v 28. cykle a vyššom.

V prípade, že máte nádchu, kašeľ, bolí vás hrdlo alebo sa len necítite dobre, zostaňte doma. Ak máte tri dávky, nemusíte ísť ani na test, podstatné je vyliečiť sa v izolácii. Test by vás mohol zbytočne oklamať.

Pred cestou na hromadné podujatie či stretnutie s väčšou skupinou ľudí sa doma vždy otestujte. Najmä, ak ste neočkovaní. Ak sa náhodou necítite dobre, zostaňte radšej doma a nikam nechoďte.

Ako sa na Omikron pripraviť a ako ho zvládnuť vysvetľujem tu.

zdroj: e15.cz, tvnoviny.sk, cnn.com
V prípade doplňujúcich otázok a pri záujme o rady a odporúčania pri liečbe,
kontaktujte telefonicky, prosím, autora článku,
riaditeľa Energy, spol. s r.o. – Jozefa Černeka – 0905 405 455.

O Vašom zdravotnom stave sa môžete poradiť aj s MUDr. Júliusom Šípošom prostredníctvom Energy on-line poradne na Facebooku alebo v prípade, že by ste sa chceli poradiť a nemáte možnosť navštíviť Vám najbližší Klub Energy, využite niektorú z našich on-line poradní na našom webe.

Všetky výrobky sú dostupné v našom e-shope www.energy.sk, garantujeme doručenie do 24 hodín, pri objednávke do 14:30 hod počas pracovných dní.

Rozhovor s autorom článku pre denník SME nielen o korone si môžete prečítať tu
.

INFEKCIE – AKO SA ÚČINNE CHRÁNIŤ A BRÁNIŤ?
prevencia – posilnenie – regenerácia

To je názov seriálu našich odborných článkov, ktoré sa venujú – ako už názov napovedá,
tomu, čo vieme pre seba spraviť v oblasti prevencie a regenerácia v prípade infekcií.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.