STAROSTLIVOSŤ O BEZDOMOVCOV POČAS MRAZOV

Sociálny odbor Mestského úradu v Komárne urobil v súvislosti so starostlivosťou o bezdomovcov počas krutých mrazov potrebné opatrenia, aby sa zamedzilo ich podchladeniu, či stratám na životoch. Podľa vyjadrenia Viliama Siligu odborníka mesta z Útvaru ochrany a obrany kvôli extrémnym mrazom zasadol aj Regionálny krízový štáb, podobne technická sekcia krízového štábu mesta, aby sa v koordinácii s mestskou poliíciou podnikli potrebné ochranné opatrenia. Na území mesta sa všeobecne nachádza okolo 100 bezdomovcov, z čoho určitá časť pochádza z okolitých obcí, v Komárne len prebýva. V mestskom sociálnom zariadení pre bezdomovcov žije nastálo 25 dospelých a tri deti. Sú ubytovaní po dvoch, zvlášť muži, zvlášť ženy. Mestskí policajti pravidelne monitorujú miesta, kde sa bezdomovci väčšinou zdržiavajú, upozorňujú ich na riziká chladu, a v prípade potreby zaročia. Počas minulého víkendu do zariadenia priviezli troch dospelých mužov, u ktorých hrozilo podchladenie. Maximálna bežná kapacita sociálneho zariadenia na Ulici hradnej je 32 osôb, ale v prípade potreby sa preorganizovaním ubytovania a otvorením jedálne, ako miestnosti na zohriatie je možné umiestniť prakticky každého, kto to potrebuje. Naviac mesto bezdomovcom bezplatne zabezpečuje raz denne aj teplú stravu z jedálne ZŠ na Ulici pohraničnej, ďalej majú možnosť využiť sociálne zariadenie so sprchou za cenu 35 centov. Mestká polícia doteraz nezaznamenala žiadne úmrtie v súvislosti s mrazmi, dúfajme, že to tak aj zostane. (Králik)

Zdroj: www.komarno.sk

 

Mesto sa stará o bezdomovcov, zabezpečuje im stravu a ubytovanie 

Mesto Komárno sa stará o bezdomovcov nielen cez Vianoce, ale aj počas celého zimného obdobia. Vďaka sponzorom zabezpečí 27 evidovaným bezdomovcom stravu a ubytovanie. TASR informoval hovorca Mestského úradu (MsÚ) v Komárne Róbert Králik.

KOMÁRNO. „Už v nedeľu (23.12.) Komárňanská katolícka charita odovzdala bezdomovcom vianočné balíčky s odevom a potravinami. Rôzni darcovia, väčšinou podnikatelia, zabezpečujú sociálne slabším občanom v decembri jedlo na rôznych miestach Komárna,“ uviedol Králik. Mesto bude počas chladnejších dní rozdávať jedlo aj v januári. „Na veľkom parkovisku medzi Mestskou políciou a Univerzitou J. Selyeho rozdáme asi 200 porcií teplého jedla,“ spresnil hovorca. Pre občanov je zriadená v budove mestskej polície pohotovostná linka s číslom 159. Zavolať na ňu môžu bezdomovci aj občania, ktorí vidia, že niekto potrebuje pomoc.

„Polícia je v kontakte so sociálnym odborom MsÚ a jeho pracovníčky sa postarajú o tých, ktorí to potrebujú. Zriadili sme miestnosť, kde sa ľudia bez strechy nad hlavou môžu zohriať a prenocovať, môžeme im poskytnúť aj teplý odev,“ zdôraznil s tým, že mesto chce zabrániť tragédiám.

V nocľahárni pre bezdomovcov je 29 miest, doteraz je obsadených 27. „Ubytovaní musia rešpektovať pravidlá, okrem iného nemôžu byť v podnapitom stave. Alkohol sa vôbec netoleruje,“ podčiarkol. V celom zariadení, ako aj v sociálnych miestnostiach, musia dodržiavať pokoj a poriadok.

Zdroj: TASR 24.12.2012


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_m7qefuvot0buv9l3icu9feh2g2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0